Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Do konference přišlo celkem 1426 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, William Lee Irwin III, Dmitry Torokhov.
Randyho Dunlapa napadlo, že by se informace o verzi jádra měla automaticky ukládat do souboru .config. Ukázalo se, že jde o jeden z těch zřejmých nápadů, na které nikdo roky ani nepomyslí, dokud jej někdo nedostane. Spousta lidí napsala, že je to skvělý nápad, který zjednoduší práci s konfiguračními soubory. Willy Tarreau navrhnul přidat i informaci o datu a Randy upravil svůj patch o tuto podporu. Zajímal se, proč nepostačuje časová značka souboru. Sam Ravnborg odpověděl, že datum uvnitř souboru je snadnější hledat grepem. Willy dodal:
Pavel Machek napsal:
Patricku Mochelovi se patch líbil, nabízel kosmetickou kritiku, ale nebyla ta žádná skutečná diskuse.
Ken Preslan napsal:
Red Hat uvolnil svůj clusterový souborový systém GFS a s ním spojenou infrastrukturu pod GPL. Projekty tvořící infrastrukturu jsou:
Zdrojáky a patche pro řadu 2.6 jsou dostupné na adrese http://sources.redhat.com/cluster/. Zdrojáky pro řadu 2.4 se objeví zítra.
Hledáme lidi, kteří nám pomohou na tomto projektu pracovat, abychom jej jednou mohli eventuálně začlenit do linuxového kernelu. Komentáře, návrhy, patche a testeři jsou více než vítáni.
Bernd Eckenfels byl rád, když tento email viděl a Jonathan Fors se zeptal, co přesně GFS je. Zda to náhodou není 'Google FS' clusterovací souborový systém, o němž četl, nicméně Ken to vyvrátil, že jde o něco úplně jiného.
John Richard Moser navrhnul sloučení souborových systémů ext2 a ext3 do jednoho, neboť se to kvůli jejich podobnosti zdá vhodné. Helge Hafting citoval Linuse Torvaldse, když poprve přišla řeč na téma rozšíření ext2 o podporu žurnálu. Linus tehdy navrhnul vytvoření nového souborového systému, aby ext2 nebyl během vývoje této vlastnosti nestabilní. Takže ext3 je založeno na ext2, protože to v podstatě začalo jako jeho kopie. Podobně Sean Neakums připomněl, že kdysi dávno už někdo navrhnul odstranění ext2 vzhledem k tomu, že ext3 podporuje mód bez žurnálu.
Andrew Morton odpověděl:
Myslím, že se to může provést, hlavně jako cvičení v šetření místa kernelu. Nicméně v dnešní době jsou oba souborové systémy docela odlišné. Ext2 používá keš stránek na úrovni inodů pro adresáře, ext3 používá blockdev pagecache. Také truncate algoritmus je velmi odlišný. Prostě málo muziky za hodně peněz.
Jon Maloy napsal:
Chtěl bych oznámit dostupnost TIPC (Transparent Inter Process Communication protocol). TIPC je protokol speciálně navržený pro vysoce výkonnou, na poloze transparentní komunikaci mezi loosely propojenými clustery a byl úspěšně používán několik let v různých produktech Ericssonu.
Ve spolupráci s kolegy z OSDL a Intelu jsem portoval TIPC do Linuxu a přepsal jsem velké části kódu, aby pasovaly do prostředí linuxového kernelu a požadavkům na způsob programování. TIPC může být kompilováno jako část jádra nebo nahratelný modul a byl uvolněn pod duální licencí GPL/BSD.
Přehled
TIPC poskytuje dobrou podporu pro návrh škálovatelných, distribuovaných, vysoce dostupných, vysoce výkonných a na umístění nezávislých aplikací. Poskytuje následující funkce:
Odkazy:
Stránka TIPC na SourceForge:
http://tipc.sourceforge.net
Download zdrojových kódů a dokumentace:
http://sourceforge.net/projects/tipc/
Návrh protokolu předvedený na IETF-59 v Soulu k posledním březnu.
http://www.ietf.org/internet-drafts/draft-maloy-tipc-00.txt
Článek psaný pro dubnové číslo Linux World Magazine:
http://www.linux.ericsson.ca/papers/tipc_lwm/index.shtml
Prezentace na OLS v Ottawě příští měsíc:
http://www.linux.ericsson.ca/papers/tipc_ols.pdf
Ocenili bychom vaše reakce a rady.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: